2025 zit erop, en dat betekent tijd voor een terugblik op het afgelopen jaar. In dit jaaroverzicht bespreek ik wat 2025 mij en Tikje Anders heeft gebracht: de verhalen die ik schreef, de thema’s die steeds weer terugkwamen en de momenten die het jaar kleur gaven. Ook dit jaar deelde ik openhartig over het leven met een visuele beperking — over kleine dagelijkse obstakels, onverwachte confrontaties, ontroerende ontmoetingen en situaties waarin humor onmisbaar bleek.
2025 was een jaar van groeien, bijsturen en stilstaan bij wat energie kost en wat juist energie geeft. Vriendschap, liefde, veerkracht en zelfspot liepen als een rode draad door mijn blogs heen. Dat Tikje Anders nog altijd zoveel herkenning oproept en nieuwe lezers blijft aantrekken, voelt bijzonder en MAAKT ME dankbaar.
Dank aan iedereen die in 2025 meelas, reageerde en zich herkende. In dit jaaroverzicht neem ik je mee langs de hoogtepunten, cijfers en momenten die samen het verhaal van Tikje Anders in 2025 vormen.
2025 in vogelvlucht
Ook in 2025 ging ik eropuit: ik bezocht musea, bleef in beweging met kajakken en dompelde me onder in uiteenlopende evenementen. Elke ervaring bracht nieuwe inzichten, soms klein en alledaags, soms confronterend of ontroerend. Al deze momenten vonden hun weg naar blogs op Tikje Anders, waar ik mijn leven met een visuele beperking blijf delen — eerlijk, herkenbaar en met ruimte voor nuance en humor.
De blog die dit jaar het meeste losmaakte, was ‘Eenzaam in de menigte’, waarin ik mijn pijn deelde over de moeite die het mij kost om grote evenementen bij te wonen met mijn visuele beperking. Deze blog raakte een gevoelige snaar en ging als een lopend vuurtje door de blindenwereld. Nog nooit eerder werd een van mijn blogs zo vaak gedeeld op social media. De vele hartverwarmende reacties lieten zien hoeveel herkenning dit verhaal opriep.
Ook mijn blogpost over hoe ik PowerPoint gebruik met mijn visuele beperking werd zeer gewaardeerd. De Voorste Kamer vroeg me of hij ook in luistertijdschrift Nieuw computertijdschrift (NCT) mocht worden geplaatst.
Gedurende heel 2025 verscheen er trouw elke week een nieuwe blogpost. Naast mijn eigen verhalen bood Tikje Anders ook ruimte aan gastblogs. Net als in 2024 werden deze geschreven door Elian Deenik. Elian, ontzettend bedankt voor je prachtige, eerlijke en ontroerende bijdragen!
Ook dank aan Hedda Schueler die al vanaf mijn eerste blogpost mijn tweede lezer en taalgoeroe is. Al mijn blogs gaan eerst naar haar voordat ze online gaan. Zij wijst me op grammatica- en spellingsfouten, onduidelijkheden en vreemde zinnen.
Statistieken
In een jaaroverzicht horen cijfers. De onderstaande gegevens zijn afkomstig uit de statistieken van WordPress, de Jetpack-plugin en van mijn social media.
Statistieken zijn belangrijk voor een blog omdat ze laten zien wie je blog leest en hoe vaak dat gebeurt. Zo krijg je inzicht in welke verhalen mensen aanspreken en wat minder goed wordt gelezen.
Algemene cijfers
Het aantal bezoekers en weergaven zijn belangrijke indicatoren voor een blog. Het bezoekersaantal laat zien hoeveel verschillende mensen een blog hebben bezocht. Het aantal weergaven geeft aan hoe vaak blogpagina’s zijn bekeken. Eén bezoeker kan dus voor meerdere weergaven zorgen als diegene meerdere blogs leest.
Tikje Anders kende in 2025 een stijging in zowel het aantal unieke bezoekers als het aantal paginaweergaven. Het aantal bezoekers bereikte hiermee het hoogste niveau tot nu toe. Het aantal paginaweergaven lag hoger dan in 2024, maar bleef onder het recordjaar 2023. Dat hoge aantal weergaven in 2023 was mede te danken aan een verwijzing van ING naar mijn website, naar aanleiding van een test die ik voor hen uitvoerde.
De cijfers van 2025 op een rij:
- 20.062 weergaven (2021: 13.320, 2022: 18.584, 2023: 20.887, 2024: 19.572)
- 12.645 unieke bezoekers (2021: 7.160, 2022: 10.870, 2023: 12.446, 2024: 12.440)
- 63 geposte blogs (2021: 51, 2022: 59, 2023: 66, 2024: 64)
- 111 reacties onder de blogs (2021: 99, 2022: 138, 2023: 61, 2024: 90)
- 127.918 woorden geschreven (2021: 69.142, 2022: 110.355, 2023: 68.648, 2024: 82.704)
Totaalcijfers (5 maart 2021 – 2 januari 2026)
Terugblikkend vanaf de start in maart 2021 zijn dit de totaalcijfers:
- 92.450 weergaven
- 55.571 unieke bezoekers
- 292 blogs op de website
Volgers
Om nooit een blogpost te missen, kun je Tikje Anders volgen via social media of je aanmelden voor e-mailnotificaties. Hoe meer volgers, hoe meer mensen ik kan bereiken.
Als je dat nog niet doet, nodig ik je uit om Tikje Anders te volgen op Facebook en/of Instagram. of je op te geven voor de e-mailnotificaties. Ook kun je mij, Debby Buis, volgen via LinkedIn.
Dit jaar stopte ik met Twitter/ X en startte in september met een nieuwe volgmogelijkheid via WhatsApp. Het aantal volgers steeg ook in 2025.
De cijfers van 2025 zijn:
- 202 volgers via e-mailnotificatie (2021: 28, 2022: 64, 2023: 82, 2024: 147)
- 474 Facebook-volgers (2022: 261, 2023: 330, 2024: 427)
- 489 Instagram-volgers (2022: 132, 2023: 197, 2024: 290)
- 42 WhatsApp-volgers (nieuw sinds 2025)
De vijf best gelezen blogposts van 2025
Niet alle blogposts worden even vaak gelezen, maar sommige blijven jaar na jaar populair. De top vijf van 2025 bevat een mix van nieuwe en oudere posts:
- Eenzaam in de menigte
In deze blog uit 2025 deel ik hoe lastig ik het vind om zelfstandig naar een groot evenement te gaan en waarom ik mij daar vaak eenzaam voel. Deze blog werd in 2025 maar liefst 1032 keer gelezen. - Hoe werkt het brailleschrift?
In deze blog uit 2025 leg ik uit hoe braille werkt en hoe de letters zijn opgebouwd. Hij werd in 2025 823 keer gelezen. - Welke hobby’s kan ik uitoefenen met mijn visuele beperking?
Deze blog uit 2023 over mijn hobby’s en hoe ik ze uitvoer ondanks mijn visuele beperking werd in 2025 maar liefst 735 keer gelezen. - Hoe leg ik uit wat ik als blinde of slechtziende zie?
Een blog uit 2021, opnieuw gepost in 2022, over het uitleggen van mijn beperking. In 2025 werd hij 434 keer gelezen. - Verboden woorden
Een blog over woorden die je niet zou kunnen zeggen tegen iemand die visueel beperkt is en als we dat zouden doorvoeren hoe arm onze taal wordt. Hij werd 417 keer gelezen.
Media-aandacht en projecten
In 2025 mocht ik opnieuw verrassend veel interviews geven en deelnemen aan mooie en inspirerende projecten. Daarnaast ben ik dit jaar begonnen met het delen van korte updates over onderzoeken, presentaties en andere kleinschalige samenwerkingen waaraan ik meewerkte. Deze verzamel ik sinds 2025 in een overzichtsblog aan het einde van elk kwartaal.
Al deze activiteiten zorgden er ook voor dat Tikje Anders regelmatig werd opgepikt door verschillende media. Hieronder een overzicht van de media-aandacht die de blog of ik in 2025 kreeg:
• April: In de Filmkrant vertelde ik over hoe ik films en series beleef met mijn visuele beperking. Daarbij was er vanzelfsprekend veel aandacht voor audiodescriptie.
• Mei: Ik werkte mee aan de podcast Leef Je Uit, een podcast over toegankelijke uitstapjes voor iedereen. Via hen kreeg ik kaartjes voor de theatervoorstelling Bram. In de podcast bespraken we wat ik van deze voorstelling vond.
• Juni: Naar aanleiding van mijn blogpost ‘Eenzaam in de menigte’ werd ik door Ferry Molenaar geïnterviewd voor het luistertijdschrift Zienswijs.
• Eind augustus: Ik stond in het NoordHollands Dagblad. Samen met een VVV-gids werd ik geïnterviewd over een stadswandeling door Enkhuizen die ik organiseerde voor Oogcafé West-Friesland.
• Najaar: Een berichtje over Blog Tikje Anders stond in Uitgelaten, het blad van KNGF Geleidehonden.
• November: In diverse plaatselijke krantjes verscheen een artikel over mij en mijn digitale vaardigheden, ondanks mijn visuele beperking. De focus lag hierbij vooral op digitaal betalen.
• Begin december: Opnieuw stond ik in het Noordhollands Dagblad, dit keer over een toegankelijke fototentoonstelling van het Zuiderzeemuseum. Samen met een aantal andere visueel beperkte mensen gaf ik deze zomer het museum advies over toegankelijkheid. In oktober mocht ik zelfs optreden als dagvoorzitter bij de opening van de wintertentoonstelling. Voor het artikel gingen we samen met een reporter mee met een rondleiding.
• Eind december: In de cliëntennieuwsbrief van KNGF Geleidehonden verscheen een kort stukje over hoe ik kerst beleef met mijn visuele beperking.
Wat brengt 2026?
Ook in 2026 blijf ik elke week bloggen over alles wat ik meemaak. Hier kun je naar uitkijken:
- Vier gastblogs. Dit jaar niet van Elian Deenik, maar door iedereen die iets te melden heeft. Wil jij jouw gastblog over leven met een (visuele) beperking terugzien op Blog Tikje Anders? Stuur jouw blog dan naar info@tikjeanders.nl.
- Meer verslagen over museumbezoeken. Er komen o.a. nog verslagen aan van bezoeken aan het Verzetsmuseum in Amsterdam, een tastworkshop over munten in Amersfoort, een rondleiding in het Rijksmuseum in Amsterdam over de 17e eeuw en een rondleiding bij de tijdelijke tentoonstelling ‘Voorbij de foto’ in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen.
- Anekdotes, gekke dingen, vreemde reacties, overdenkingen… Ook die blijf ik dit jaar om de week met jullie delen.
- Als het weer rustiger is met museumbezoeken en andere ervaringsverslagen komen er ook weer een paar ‘Hoe doe je dat’ blogs. Heb jij een vraag of een onderwerp waar je meer over wilt weten, neem dan contact met me op.
- En ik ga door met het aan het eind van elk kwartaal delen van kleine projecten en onderzoeken, waaraan ik die maanden heb meegewerkt.
Op naar nieuwe hoogtes
Wat me steeds weer motiveert om te blijven schrijven, is dat Tikje Anders door steeds meer mensen wordt gevonden. Mijn blogs bereiken geen massa’s, en dat hoeft ook niet. Ik schrijf voor een specifieke doelgroep, en juist binnen die kring zie ik een mooie, gestage groei. Dat voelt waardevol en bijzonder.
Met die groei komen ook nieuwe dromen. Eén daarvan is het behalen van 100.000 weergaven. Een ambitieus, maar haalbaar doel voor 2026 — zeker met de betrokken lezers die ik inmiddels om me heen heb verzameld. Wil jij daar een kleine bijdrage aan leveren?
Dit zijn eenvoudige manieren om te helpen:
- Deel mijn blogs: Via de deelknoppen boven- en onderaan elke blogpost kun je artikelen gemakkelijk doorsturen via Facebook, LinkedIn of Instagram.
- Plaats op de website een reactie onder mijn blogs. Reacties onder een blogpost zijn goed voor de SEO, dat staat voor Search Engine Optimization (zoekmachine-optimalisatie). Kort gezegd: hoe meer activiteit, zoals reacties, hoe groter de kans dat zoekmachines Blog Tikje Anders als waardevol zien en daarom hoger tonen in de zoekresultaten.
- Volg Tikje Anders op social media: Je vindt Blog Tikje Anders op Facebook en Instagram of volg mij, Debby Buis, via LinkedIn. Door berichten te liken of te delen help je het bereik vergroten.
- Volg via WhatsApp: Ontvang nieuwe blogs direct via WhatsApp en blijf automatisch op de hoogte.
• Meld je aan voor e-mailupdates: Onderaan deze pagina kun je je inschrijven om nieuwe blogs per mail te ontvangen. - Vertel anderen over Tikje Anders: Een persoonlijke tip aan vrienden, familie of collega’s werkt vaak beter dan welke knop dan ook.
Dank je wel voor het lezen, volgen, delen en meedenken. Samen maken we Tikje Anders steeds een beetje groter.
Nieuwjaarswens
Met dit jaaroverzicht sluit ik 2025 af. Ik wens iedereen een nieuw jaar vol veerkracht, inspiratie en kleine én grote momenten van geluk. Laten we elkaar blijven zien, horen en respecteren, ook wanneer meningen verschillen. Op naar een nieuw jaar met ruimte voor groei, verbinding en nieuwe verhalen.
Nooit meer een Tikje Anders blog missen?
Volg Tikje Anders op social media en mis geen enkele blogupdate. Je vindt me op Facebook, Instagram en LinkedIn!
Wil je een seintje krijgen als er een nieuwe blogpost is? Vul dan je e-mailadres in onderaan deze pagina en klik op ‘Abonneren’ om updates rechtstreeks in je mailbox te ontvangen. Of volg Tikje Anders via de WhatsApp-community ‘Oog voor Elkaar’.
Ontdek meer van Tikje Anders
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.